Kajakiem przez Puszczę Białowieską

1 sierpnia 2014

Rzeki od dawien dawna stanowiły w Puszczy podstawowe drogi transportu i poruszania się w obrębie lasu. W średniowieczu i później w czasach nowożytnych spławiano rzekami drewno i inne produkty jego przerobu. Natomiast dziś rzeka Narewka odkrywa przed nami nowe spojrzenie na piękno Puszczy Białowieskiej…  z pokładu kajaku. 

 

Kajak_Puszcza_Białowieska_drzewo

 

Narewka jest największą rzeką w Puszczy, wypływa z Białorusi biorąc swoje źródło w bagnach zwanych Dzikim Nikorem, jej koryto biegnie przez Białowieżę aby następnie dotrzeć do Białowieskiego Parku Narodowego, tam opływa obszar ochrony ścisłej i wpływa na teren samego Parku. Po przebyciu kilkunastu kilometrów wypływa z lasu aby dotrzeć do miejsca gdzie rzeka Narewka spotyka się ze swoją imienniczką – miejscowością. Dalej malowniczym skrajem Puszczy, pokonując następne kilkanaście kilometrów dociera do swego ostatecznego celu czyli ujścia do rzeki Narew.

Narewka zachowała piękno naturalnej rzeki. Spływ jej nurtem na pewno nie należy do ekstremalnych ponieważ brak jest w niej wartkiego nurtu czy wirów wodnych, jednak mimo tego może to być niezapomniana przygoda ze względu na możliwość podziwiania naturalnego lasu, bogatej nadrzecznej roślinności czy ze względu na to, że na swej drodze możesz spotkać niespodziewanie powalone drzewo lub stanąć oko w oko z dzikimi zwierzętami.

 

Narewka_turyści_kajaki_2

 

Spływy kajakowe w regionie Puszczy Białowieskiej odbywają się na dwóch wyodrębnionych przez nas trasach:

 

Kosy Most- Narewka tzw. szlak Puszczański

 

Narewka – rzeka Narew tzw. szlak Dwóch Rzek

 

okolice Białowieży tzw. szlak Polana Białowieska

 

Oczywiście trasy te mają charakter umowny i szczególnie w przypadku szlaku – Dwie Rzeki, miejsce startu i mety spływu można zmienić w dogodnych do tego miejscach. Każdy chętny i dostatecznie wytrwały nie musi się ograniczać do przepłynięcia Narewki. Po pokonaniu puszczańskich szlaków otwiera się możliwość aby wraz z nurtem rzeki Narew odkrywać kolejne fascynujące miejsca na mapie magicznego Podlasia.

 

Kajak_Puszcza_Białowieska_wiosna

 

 

 

Co, gdzie i jak?

 

Pomysł wykorzystania rzeki Narewki na potrzeby wielbicieli i sympatyków kajakarstwa zrodził się stosunkowo niedawno. Jednak już dziś można wyróżnić kilka podmiotów, które zapewnią nam odpowiednie warunki oraz zorganizują nasz spływ:

 

Biuro Turystyki aktywnej „NES-TUR”

 

fot. Jerzy Nesteruk

fot. Jerzy Nesteruk

Biuro jest najbardziej rozpoznawalnym organizatorem spływów kajakowych po Narewce. Prowadzi je znany w regionie propagator aktywnego stylu życia – Jerzy Nesteruk. Do dyspozycji turystów na wszystkich wyodrębnionych przez nas szlakach biuro oferuje:

– 30 kajaków dwuosobowych

– 1 canoe dwuosobowe

– 2 kajaki jednoosobowe

Spływy odbywają się na zasadzie zorganizowanych wycieczek, podczas spływu zapewniane są warunki oraz usługi potrzebne do jego przeprowadzenia.

tel. 608 444 536 , email: nestur_bta@wp.pl

WIĘCEJ…

 

 

 

Stanica kajakowa w Narewce + biuro podróży JUNIOR z Białegostoku

 

Stanica wodna_NarewkaStanica kajakowa w Narewce jest nowoczesnym ośrodkiem (niedługo na jej zapleczu znajdzie się też baza noclegowa) ulokowanym w samym centrum miejscowości. Oferuje ona możliwość wynajęcia kajaków oraz usługę ich transportu. Stanica otwarta jest codziennie od 10.00 do 18.00, dysponuje 10 dwuosobowymi kajakami. Ceny za wypożyczenie kajaku:

– do 2 h – 5 zł

– od 2 do 4 h – 8 zł

– do 12 h – 15 zł

– doba – 20 zł

Transport powrotny kajaków – 3 zł/km (liczony w obie strony dojazdu).

Kontakt tel. (85) 685 80 62, e-mail: stanica-narewka@o2.pl

W kwestii zorganizowanych spływów stanica współpracuje z biurem podróży Junior z Białegostoku. OFERTA…

 

 

Bojarski Gościniec w Narewce

 

Kajak_Narewka_Bojarski_Gościniec

Bojarski Gościniec jest restauracją położoną nad malowniczym zakolem Narewki. Właściciele oprócz restauracji oraz pokoi gościnnych zapewniają również atrakcje związane z kajakarstwem, posiadają oni pozwolenie na organizowanie spływów w leśnej części wyodrębnionego przez nas Szlaku Puszczańskiego ze startem w rejonie Kosego Mostu.

Do dyspozycji turystów (spływy samodzielne) Bojarski Gościniec oferuje do 20 kajaków dwuosobowych. Odpłatność pobierana jest za przewóz kajaków w wysokości 50 zł (do 10 szt.). Przy założeniu, iż spływ zacznie się w rejonie Kosego Mostu a zakończy w Narewce przy budynku Bojarskiego Gościńca opłata pobierana jest tylko raz.

Kontakt: tel. 606 232 528, 606 264 022, email: bojarski.gosciniec@gmail.com

 

 

 

Gospodarstwo Agroturystyczne „U Ireny” w Lewkowie Starym

 

Kajaki_agroturystyka_u_IrenyPrzyjazne kajakarzom Gospodarstwo Agroturystyczne „U Ireny” położone jest w Lewkowie Starym ok. 11 km od Narewki w dół rzeki. Właściciele stworzyli unikalną przystań kajakową z nadbrzeżną altaną, chętnie też goszczą kajakarzy w pobliskim drewnianym domku. Gospodarstwo posiada nowe kajaki, które mogą być przetransportowane w dogodne dla spływu miejsce, turyści do dyspozycji mają:

– 6 kajaków dwuosobowych

– 2 kajaki trzyosobowe

– 1 canoe trzyosobowe

Ceny wypożyczenia i transportu do uzgodnienia pod nr tel. 608 078 796.

 

 

 

 

 

 


Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich. Europa inwestująca w obszary wiejskie. Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach osi 4 Leader. Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Projekt zrealizowany przez Stowarzyszenie Metamorphosis. Instytucja zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-13 Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi