Krótkie podsumowanie sezonu lęgowego

24 lipca 2014

Sezon lęgowy dobiega końca, dlatego chcemy podsumować, jakie rzadkie gatunki mieliśmy lub mamy jeszcze okazję w tym roku oglądać.

Puszcza Białowieska słynie z gatunków takich jak chociażby dzięcioł trójpalczasty, białogrzbiety czy sóweczka, ale my zajmiemy się gatunkami, które lęgną się u nas nieregularnie albo też nie lęgły się tu wcześniej wcale.

W pierwszej kolejności wymienimy bielika. Te piękne, duże orły lęgną się u nas już drugi rok z rzędu i to z sukcesem. W tym roku młody bielik wyleciał na początku lipca.

 

bielik

Młody bielik tuż przed wylotem z gniazda.

 

Innym gatunkiem orła gnieżdżącym się na terenie Puszczy od kilku lat jest orlik grubodzioby. Kto chciałby zobaczyć te ptaki, zresztą bielika również, powinien wybrać się nad Zbiornik Siemianówka. Warto wspomnieć, że orlik grubodzioby w Puszczy tworzy parę mieszaną z orlikiem krzykliwym, przy czym orlikiem grubodziobym jest samica.

Kolejnym, tym razem małym, ptakiem gnieżdżącym się w Puszczy jest wójcik. Jego lęgowość potwierdzono w ubiegłym roku, znajdując na wykrocie koło Hajnówki jego gniazdo. W tym roku wójcika słyszano w Białowieży w Parku Pałacowym, w Puszczy w okolicach Hajnówki i w Nowoberezowie. Z kolei gniazda w tym roku nie znaleziono – możliwe, że nikt nie podjął się jego poszukiwań.

W tym roku dosyć udane lęgi zaliczyła kląskawka. Ornitologom w terenie udało się stwierdzić dwa stanowiska tego gatunku, przy czym na jednym z nich, na zachodnich obrzeżach Puszczy, kląskawka odbyła dwa lęgi. Tym, którzy chcą zobaczyć kląskawki, polecamy regularne przeszukiwanie suchych, często antropogenicznych siedlisk w rejonie Hajnówki.

 

DSC_0436

Młoda kląskawka z pierwszego lęgu.

 

Dosyć niedawno stwierdzono w Polsce pierwszy lęg zaroślówki. Z roku na rok gatunek ten jest coraz częściej spotykany. W tym roku zaroślówki można było usłyszeć co najmniej w kilku miejscach w pobliżu Tyniewicz, Wasiek i Chytrej. W większości wypadków udało się ustalić, że były to samotnie śpiewające samce.

Innym ciekawym i rzadkim gatunkiem jest wodniczka. Pojedyncze śpiewające samce bardzo nieregularnie są stwierdzane w dolinie Narwi w odpowiednich dla wodniczki biotopach. W tym roku udało się stwierdzić śpiewające samce w kilku miejscach koło miejscowości Narwi.

Na koniec kolorowe żołny. W tym roku w regionie ornitolodzy stwierdzili co najmniej trzy pary tego gatunku, z czego jednej udało się wyprowadzić młode. Jest to fakt godny odnotowania, bo był to pierwszy sukces lęgowy żołn w tych stronach. Liczymy na to, że i w przyszłych latach te ptaki powrócą.

 

żołna

Żołna podczas karmienia młodych.

 

Jeśli jesteście zainteresowani obserwacjami ornitologicznymi, piszcie do nas.


Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich. Europa inwestująca w obszary wiejskie. Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach osi 4 Leader. Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Projekt zrealizowany przez Stowarzyszenie Metamorphosis. Instytucja zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-13 Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi