Kuchnia

Pobyt w regionie Puszczy Białowieskiej może być ciekawy nie tylko pod względem przyrodniczym, ale i kulinarnym. Wyjątkowość tutejszej kuchni wynika z obfitości darów natury oraz specyfiki historycznej i kulturowej regionu. Co ważne, mamy tu do czynienia z bogactwem naturalnych składników pochodzących z puszczy oraz z otaczających ją pól i łąk. Rolnictwo jest tu wciąż większości tradycyjne, a dostępność organicznych plonów wyznaczają pory roku.

Restauracja_Parkowa_Białowieża_pierogi_z_żubra

 

Wczesną wiosną, gdy rozpoczyna się krwiobieg przyrody, z drzew brzozy pobierany jest tzw. sok brzozowy znany ze swoich właściwości oczyszczających oraz wzmacniających organizm. Las zielenią młode pędy i liście roślin, wśród nich pojawia się czosnek niedźwiedzi, którego liście smakują bardzo podobnie do znanego wszystkim zwyczajnego czosnku. Z młodych pędów pokrzywy przygotowywane są aromatyczne zupy, pasty i nadzienia. Ze słonecznożółtych kwiatów mlecza bardziej zręczne gospodynie przygotowują dżemy i miód mleczowy. Lasy i kwitnące łąki darzą urodzajem ziół z których można przygotować m. in. pyszną herbatę z kwiatu lipy czy czarnego bzu. Wiosną pracowite pszczoły dostarczają pierwszych rodzajów miodu.

Podlasie_kuchnia_chłodnik

Lato przyciąga smakiem leśnych owoców i jagód. Największą obfitością cieszą przede wszystkim czarne jagody, które wyśmienicie smakują na surowo lub jako nadzienie specjału tutejszej kuchni – pierogów. Zasmakować też można w słodyczy poziomek, leśnych malin czy wczesnych odmian żółtych jabłek zwanych papierówkami. Przy sprzyjającej pogodzie pojawią się pierwsze grzyby – kurki – stanowiące świetny składnik powszechnych tu zup grzybowych i sosów. Każdy czeka też na pierwsze jarzyny – ogrody zapełniają się ogórkami, pomidorami, młodym groszkiem, marchwią, botwiną. Pachną koprem i pietruszką. To czas uwielbianych tu małosolnych ogórków, młodych ziemniaczków z kefirem i chłodników popijanych w cieniu. Dla gospodyń lato to także pracowity czas przygotowywania przetworów na zimę – dżemów, kompotów, soków, kiszonych ogórków i wszelkich marynat.

Ogórki_małosolne_Puszcza_Białowieska

 

Jesień jako pora obfitości rozpieszcza mnogością darów. Sady są pełne owoców – jabłek, śliwek czy gruszek, a las – orzechów laskowych, żurawin i borówek. Na polach to czas zbioru ziemniaków nazywanych tu czasem drugim chlebem, ponieważ stanowią one jeden z podstawowych składników tutejszej kuchni. Najbardziej cenione są białe odmiany ziemniaków, z których przygotowuje się dziesiątki dań serwowanych przez cały rok. Poza tym o tej porze roku zwykle bez trudu można znaleźć smaczne grzyby – borowiki, kanie, rydze, koźlaki, rosnące na pniach opieńki czy spotykane nawet przy niewielkich mrozach zielonki. Grzyby, uważane za przysmak, są suszone i marynowane w occie na zimę. Jesienią kisi się też kapustę, która będzie ważnym składnikiem zimowych potraw.

Zajazd_Myśliwski_U_Kolarza_Budy_szynka

 

Zima mimo, że nie jest porą zbiorów, też ma swoje wyjątkowe smaki. Przede wszystkim zimą zasmakujemy w kiszonych ogórkach, które przygotowuje się z dodatkiem liści dębu i często przechowuje w studni, co pozwala im zachować twardość. Zima to pora korzystania z przygotowanych wcześniej zapasów – pełne półki spiżarni stopniowo pustoszeją. Mrozy lub słota sprawiają, że jest to też najlepszy czas na spróbowanie różnych herbat i naparów, często pitych z miodem czy konfiturami z malin. Czasem można jeszcze spotkać zapożyczony z czasów rosyjskich sposób parzenia herbaty w samowarze. Innym sposobem na rozgrzanie mogą być domowe nalewki na bazie ziół lub owoców.

Restauracja_Pokusa_Białowieża_nalewki

 

Warto wspomnieć, że przez cały rok można tu cieszyć się mlekiem, masłem i domowym twarogiem od krów, które pasą się na tutejszych łąkach i nie są hodowane w wielkich, masowych oborach. Podobnie z kurzymi jajami od szczęśliwych kur, biegających po wiejskich podwórkach. Wiele gospodyń wciąż piecze domowy chleb razowy i drożdżowe bułeczki, których naprawdę warto spróbować.

Na doskonały smak tutejszej kuchni wpływa też fakt, że w wielu domach  potrawy są wciąż przygotowywane na palenisku pieca kaflowego lub pieczone w jego wnętrzu. Jeżeli chcesz spróbować wiejskich potraw najczęściej znajdziesz je w dobrych gospodarstwach agroturystycznych.

Jeśli z kolei masz ochotę na bardziej wykwintne dania, wybierz się do którejś z restauracji, korzystających z wielonarodowych tradycji i obyczajów szlacheckich lub carskich.

Zobacz Resturacje i inne lokale w podziale na trzy kategorie cenowe:

– Górna

– Średnia

– Dolna

 

Powiązane strony:


Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich. Europa inwestująca w obszary wiejskie. Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach osi 4 Leader. Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Projekt zrealizowany przez Stowarzyszenie Metamorphosis. Instytucja zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-13 Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi