,,Krynoczka” cerkiew p.w. św. Braci Machabeuszy

Krynoczka  – źródło w Puszczy Białowieskiej, położone 3 km od Hajnówki na trasie Hajnówka – Białowieża, uznawane przez wiernych Kościoła prawosławnego za cudowne. Nazwa miejsca oznacza krynicę, źródło. 

DSC_7591

Krynoczka jest miejscem dorocznych pielgrzymek w czasie obchodów święta Świętej Trójcy. W pobliżu stoi wzniesiona w 1846 drewniana cerkiew pod wezwaniem Świętych Braci Machabeuszów, należąca do parafii Zaśnięcia Przenajświętszej Bogurodzicy w Dubinach. W 1848 z ofiar wiernych zbudowano przy studzience niewielką drewnianą kaplicę.

Prawdopodobnie kult świętego źródła w tym miejscu sięga XIII w., a związany był z istnieniem w tym miejscu niewielkiego monasteru założonego przez mnichów uciekających przez tatarskim najazdem bądź też z cudownym objawieniem na jednym z drzew ikony Matki Bożej.

Krynoczka cerkiew

Pielgrzymi odwiedzający Krynoczkę tradycyjnie przecierają chusteczką zwilżoną w jej wodzie chore miejsce, po czym pozostawiają ją na ogrodzeniu z tyłu za studzienką, w ten sposób symbolicznie pozbywając się choroby.

     Warning: Invalid argument supplied for foreach() in D:\HostingSpaces\devbisons\bialowieza-forest.com\wwwroot\wp-content\themes\puszcza\single-miejsce.php on line 151
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich. Europa inwestująca w obszary wiejskie. Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach osi 4 Leader. Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Projekt zrealizowany przez Stowarzyszenie Metamorphosis. Instytucja zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-13 Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi