Odwiedź Puszczę – nasze porady

 

PUSZCZA BIAŁOWIESKA – PRZYRODA & LUDZIE

 

 1. DOJAZD

Wybierając się do Puszczy Białowieskiej możesz wybrać transport drogowy lub kolejowy.

znak_samochódNajprostszym i najwygodniejszym sposobem jest jazda samochodem. Zaplanuj podróż.

Asfaltowa sieć drogowa w obrębie terenów leśnych jest dość słabo rozwinięta i ma to związek z potrzebą ochrony naturalnego środowiska. Podróż do ciekawych miejsc Puszczy wygodnie jest zacząć od Hajnówki, która nazywana jest Bramą do Puszczy. Stąd prowadzą drogi do trzech opisywanych przez nas regionów Puszczy: Białowieży, Hajnówki oraz Narewki z Zalewem Siemianowskim. Główną drogą jest szosa nr 689 z Hajnówki do Białowieży. Puszczę przecina też droga prowadząca do Narewki i dalej do Zalewu Siemianówka. Kierując pojazdem pamiętaj, iż Puszcza jest miejscem występowania dzikich zwierząt, można więc na swej drodze spotkać dzika, jelenia, sarnę czy żubra. O nakazie zachowania ostrożności i dostosowania prędkości informują specjalne znaki drogowe.

 Zatankować możesz na jednej z wielu stacji benzynowych. Zobacz stacje paliw.

 

autobus 2Do miejsc turystycznych można dojechać również autobusem. 

Zobacz listę najważniejszych przystanków autobusowych.

Z Warszawy do Białowieży codziennie kursuje autobus przyspieszony.

                         Sprawdź szczegóły połączenia.

 

kolej1 Przyjemnym w podróży i do tego najbardziej ekologicznym środkiem transportu jest pociąg.

Planując podróż wejdź na stronę: ROZKŁAD JAZDY PKP

Jako stację wyjazdu przyjmiemy jeden z warszawskich dworców:

Warszawa Zachodnia

Warszawa Centralna

Warszawa Wschodnia

 

Są dwie możliwości wyboru stacji docelowej:

Hajnówka

Białystok

Zalety:

Dojazd do stacji kolejowej oddalonej o ok. 1 km od granic Puszczy

Przejazd przez malownicze  tereny Mazowsza i Podlasia

Tańszy bilet

Zalety:

Szybka podróż ok. 2,5 h

Duży wybór połączeń

Podróż bez przesiadek

Wady:

Połączenie z przesiadkami 1 lub 2

Dłuższa podróż w sumie ok. 4,5 h

Wady:

Do Bramy Puszczy – Hajnówki pozostaje do przebycia ok. 60 km

Droższy bilet

Stacja_Czeremcha_pociąg_logo 

 

2. CO NIEOCZYWISTEGO ZABRAĆ DO PUSZCZY

1. PASZPORT

Puszcza Białowieska leży na terenie dwóch państw – Polski i Białorusi. Nie trzeba wcale wyjeżdżać z Puszczy żeby odwiedzić jej białoruską część. W okolicach Białowieży funkcjonuje pieszo-rowerowe przejście graniczne. Obywateli UE i wielu innych państw świata obowiązują wizy wjazdowe na Białoruś, co wiąże się z opłatami i kłopotliwą biurokracją. W 2015r. władze Białorusi wprowadziły możliwość przyjazdu do wschodniej części Puszczy bez potrzeby uzyskania wizy. Zamienia ją wypełnienie wniosku dostępnego online no i oczywiście potrzebny jest ważny paszport…

Jest to niepowtarzalna szansa na poznanie całości Puszczy, która pomimo granic jest przecież jednym wyjątkowym ekosystemem. Oprócz wypadów stricte przyrodniczych, latem świetne sprawdzą się krajoznawcze wycieczki rowerowe natomiast zimą warto odwiedzić rezydencję Dziadka Mroza – Świętego Mikołaja wschodu. Taka wycieczka będzie też dla wielu z nas okazją do poznania po raz pierwszy tego gościnnego i przyjaznego kraju, który wcześniej znajdował się za żelazną kurtyną ZSRR.

 

2. STRÓJ KĄPIELOWY

Dla amatorów wypoczynku związanego z wodą skojarzenia z Puszczą Białowieską raczej nie są atrakcyjne. Jednak nie pożałują Ci, którzy spakują do torby strój kąpielowy. Gdy nadchodzi ciepła pora roku w regionie otwieranych jest kilka kąpielisk nad sztucznymi zbiornikami wodnymi. W tym nad jednym z największych w Polsce – Zalewem Siemianówka, gdzie oprócz zwykłego plażowania, można żeglować i uprawiać sporty wodne. Przez cały rok wszystkich chętnych przyjmuje nowoczesny Aquapark w Hajnówce, zbudowany w odległości 500m od Puszczy. Jest tam basen sportowy, zjeżdżalnie, wodne atrakcje w tym sztuczna fala, sauny, zabiegi spa i wiele innych. Również największe białowieskie hotele oferują swoim gościom własne baseny, masaże i oczywiście modne teraz spa.

Ponadto na termicznej mapie Polski – Puszcza Białowieska leży w pasie ze sprzyjającymi warunkami słonecznymi co oznacza, że częściej można tu korzystać z kąpieli słonecznych niezależnie od tego gdzie znajduje się najbliższa plaża 🙂

 

3. NARTY LUB KIJKI NORDIC WALKING

Polska znajduje się w strefie klimatu przejściowego między klimatami Zachodniej i Wschodniej Europy. Jednak północny-wschód kraju, w tym właśnie tereny gdzie leży Puszcza, charakteryzuje się silniejszym wpływem klimatu kontynentalnego najbardziej kojarzonego z Rosją. Jego cechą są mi. in. dłuższe i mroźniejsze zimy. Zimą, gęsty puszczański las jeszcze bardziej sprzyja utrzymywaniu się pokrywy śnieżnej a wytyczone w Puszczy trakty są wymarzonym miejscem do uprawiania narciarstwa biegowego. Sportu bardzo zdrowego, który poprzez równomiernie rozłożony wysiłek pozytywnie wpływa na funkcjonowanie naszego organizmu.

Jednak jeżeli w Puszczy aktualnie brak śniegu, nic nie stoi na przeszkodzie aby zabrać ze sobą kijki nordic walking. W ostatnim czasie spacery z kijkami zdobywają coraz większą popularność, dlatego wytyczono w lesie wiele tras dla nordic walkingu. Rokrocznie we wrześniu odbywa się tu nawet etap Pucharu Polski w tej dziedzinie sportu.

Żeby przekonać się jak pożyteczne mogą być leśne spacery, warto poczytać o najnowszych ustaleniach naukowców pod linkiem lub link.

 

 

3. PORUSZANIE SIĘ W OBRĘBIE PUSZCZY

Każdy może swobodnie poruszać się po lesie za wyjątkiem miejsc ścisłej ochrony przyrody, do których należy Białowieski Park Narodowy, gdzie wymagana jest opieka przewodnika.

ZOBACZ REZERWATY PRZYRODY

tablica rezerwat przyrody Hajnówka

Puszcza znajduje się w strefie nadgranicznej z Białorusią. W związku z tym należy zachować ostrożność odwiedzając tereny w bezpośredniej bliskości granicy. Można tam spotkać funkcjonariuszy Straży Granicznej, którzy mają prawo poprosić o dokument tożsamości. Może się również zdarzyć, iż podróżując samochodem zostaniesz zatrzymany przez Straż Graniczną. Jest to typowa procedura polegająca na sprawdzeniu dokumentów.

W Puszczy, każdy może zbierać owoce runa leśnego, jeżeli więc nie jesteś w rezerwacie, możesz  spróbować puszczańskich jagód, malin lub poziomek.

 

4. Przydatne wiadomości

W każdej miejscowości występuje zasięg sieci komórkowej. W lesie w wielu miejscach sieć jest nieosiągalna.

Pamiętaj też, że jest to teren nadgraniczny, można więc „złapać” sieć białoruską, należy tego unikać, ponieważ połączenia w sieciach białoruskich są drogie, dlatego polecamy ręczne ustawienie wybranej sieci w telefonie.

W większych miejscowościach (Hajnówka, Białowieża, Narewka) znajdują się punkty informacji turystycznej. Możesz tam otrzymać podstawowe informacje o miejscowych atrakcjach turystycznych.

ZOBACZ PUNKTY IT

Klimat w Puszczy przybiera cechy kontynentalnego. Oznacza to, że zimy są bardziej mroźne a lata bywają gorętsze niż w innych częściach Polski. Wybierając pobyt zimą pamiętaj o zabraniu cieplejszych ubrań. Dzięki takiej pogodzie będziesz mógł cieszyć się śniegiem, leżącym u nas dłużej niż w innych częściach Polski. W Puszczy są doskonałe warunki do biegania na nartach oraz przejażdżek saniami w zaprzęgu konnym (kuligi). Będziesz się też mógł wybrać się na tropienie zwierząt po śladach pozostawionych w śniegu.

 
5. Opieka medyczna

W razie potrzeby udzielenia natychmiastowej pomocy medycznej wezwij karetkę pogotowia dzwoniąc pod numer 112 lub 999. W Hajnówce jest szpital i funkcjonuje całodobowa izba przyjęć.

W Białowieży, Hajnówce, Narewce oraz Dubiczach Cerkiewnych znajdują się przychodnie lekarskie zapewniające podstawową opiekę medyczną. W regionie jest też wiele aptek i punktów aptecznych gdzie zaopatrzysz się w potrzebne Ci lekarstwa.

ZOBACZ GDZIE ZNAJDZIESZ APTEKI

 


Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich. Europa inwestująca w obszary wiejskie. Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach osi 4 Leader. Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Projekt zrealizowany przez Stowarzyszenie Metamorphosis. Instytucja zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-13 Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi