Kulturowa różnorodność

techno-żubrPodlasie, do którego przynależy region Puszczy Białowieskiej, jest pod względem zróżnicowania narodowościowego i religijnego jednym z najciekawszych regionów Polski. Okolice Puszczy, oprócz Polaków, zamieszkuje mniejszość białoruska i ukraińska. W innych rejonach Podlasia odnajdziemy również grupy Litwinów, Tatarów, Cyganów, Ormian, Rosjan i Karaimów. W otulinie Puszczy większość rdzennej ludności przynależy do Kościoła Prawosławnego. Malownicze drewniane cerkiewki rozsiane po okolicznych wsiach stanowią perełkę lokalnej architektury sakralnej. W dalszych zakątkach Podlasia odnajdziemy również świątynie innych rdzennych mniejszości religijnych. W okolicach Puszczy Knyszyńskiej w miejscowościach Bohoniki i Kruszyniany znajdują się drewniane meczety Tatarów, a w Orli – najbliższa synagoga.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Bogata historia regionu Puszczy Białowieskiej jako kulturowego pogranicza oraz jego współczesna mozaika etniczno-religijna są unikatowym walorem turystycznym. W ciągu całego roku w  regionie odbywają się imprezy i wydarzenia związane z miejscowym folklorem, obyczajowością i obrzędami religijnymi. Aktywny udział biorą w nich miejscowi, jak również przyjezdni artyści, tworzący w duchu sztuki współczesnej i awangardowej. Różnorodność nadaje regionowi szczególnego kolorytu, w którym dawne i tutejsze miesza się z nowoczesnym i światowym, tworząc niepowtarzalny podlaski klimat.

 

 

 

Oto kilka imprez prezentujących podlaską kulturę, na które warto przyjechać:

 

 ,,CZEREMCHA WISEGRAD WAVE”

Festiwal Wielu Kultur i Narodów ,,Z wiejskiego Podwórza”

WIĘCEJ

 

,,WERTEP”

Międzynarodowy Festiwal Teatralny

WIĘCEJ

 

,,ROCKOWISKO”

Festiwal Muzyki Rockowej

WIĘCEJ

 

,,HAJNOWSKIE DNI MUZYKI CERKIEWNEJ”

Festiwal Muzyki Cerkiewnej

WIĘCEJ

 

,,HAJNOWSKI FESTIWAL MUZYKI KAMERALNEJ I ORGANOWEJ”

WIĘCEJ

 

,,PODLASKA OKTAWA KULTUR”

Międzynarodowy Festiwal Muzyki, Sztuki i Folkloru:

WIĘCEJ

 


Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich. Europa inwestująca w obszary wiejskie. Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach osi 4 Leader. Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Projekt zrealizowany przez Stowarzyszenie Metamorphosis. Instytucja zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-13 Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi