Pory roku w Puszczy

 

WIOSNA przychodzi ukradkiem…

1

Słońce robi się coraz cieplejsze. Pęcznieją pąki. Wkrótce zaczną pękać, a puszcza napełni się jakby zieloną mgłą. Na dnie lasu rozkwitają całe dywany przylaszczek, a zaraz po nich zawilców. Kwitnie kokorycz, ziarnopłon, śledziennica. Pokazują się pastorały paproci. Coraz liczniej wracają ptaki. Wszędzie słychać ich śpiew. Na wsiach, na polach i łąkach można już zobaczyć wyczekiwane bociany. Budzą się też owady. Zaczynają dokuczać komary. Łąki są pełne kolorów i kwitną najpiękniej przed pierwszymi sianokosami na przełomie maja i czerwca. Wieczorami niesie się kumkanie żab.

Niepostrzeżenie wiosna zamienia się w lato.

 

LATO jest bujne i bogate…

2

W upalne dni pola i łąki pachną zbożami i ziołami. W lesie bory wydają przyjemny zapach żywicy. Powoli milkną ptaki. To dla nich czas wysiadywania jaj i opieki nad pisklętami. Za to pora owadów sięga zenitu. Las szumi ich brzęczeniem. Pojawia się dużo motyli, chrząszczy, błonkówek. Z obfitości owadów korzystają między innymi nietoperze, które wylatują z ukrycia o zmierzchu. W letnie upały żubry i jelenie chowają się przed gorącem w leśnych ostępach. Za to o świcie i wieczorem chętnie pasą się na śródleśnych łąkach.

Po deszczach pokazują się pierwsze grzyby – na przykład kurki i borowiki, a także muchomory. Pojawia się też wiele gatunków grzybów występujących na martwym drewnie. Często zaskakują swoimi formami i kolorami.

Pod koniec lata zakwitają całe kępy wrzosu, a ptaki, jak wilga czy dudek, zaczynają pierwsze odloty.

 

JESIEŃ daje o sobie znać już od połowy sierpnia…

 3

…na polach żniwa są oznaką jej początku. Powoli przychodzą też chłodniejsze noce, a we wrześniu zdarzają się pierwsze przymrozki.

Pola i łąki są pełne babiego lata. Na drzewach zaczynają żółknąć liście. Puszcza wygląda bardzo malowniczo. Przy słonecznej pogodzie grądy wydają się jakby ze złota. Bagna i rzeki unoszą na powierzchni  kolorowe liście. Pachnie grzybami, bo jesień to czas ich obfitości. Owocują też drzewa i krzewy – dzikie grusze, śliwa tarnina, ale i gatunki typowo leśne – dęby, graby, leszczyny. Sypią się nasiona, z czego korzystają zwierzęta. Dziki z apetytem zjadają żołędzie, sójki – wybierają orzechy, wiewiórki zaczynają robić zapasy na zimę.

We wrześniu trwa rykowisko. Puszcza aż huczy od ryku jeleni. To samce odzywają się o świcie bądź wieczorem i prowadzą zaciekłe walki o samice.

Trwają jesienne przeloty ptaków. Na polach znowu pojawiają się wielkie stada czajek i siewek złotych. Można tez wypatrywać innych ciekawych gatunków.

Listopad to miesiąc, kiedy jesień ustępuje miejsca zimie. To też czas pierwszego śniegu.

 

ZIMA to czas spoczynku… 

4

Robi się biało. Śnieg zapełnia się najróżniejszymi śladami. Drzewa w puszczy uginają się pod śniegową okiścią. Na polach i łąkach wiatr układa śnieg w zaspy. Przylatują jemiołuszki i gile. Można też zobaczyć kwiczoły, kowaliki, dzięcioły, sikory a także raniuszki. Na polach zimują kuropatwy i polują goście z północy – myszołowy włochate. Pod koniec zimy zaczyna się ruja u wilków i przy odrobinie szczęścia, można usłyszeć ich wycie.

Styczeń i początek lutego to zazwyczaj najmroźniejsze miesiące. Bywa, że temperatura spada do -25 stopni bądź niżej. Koniec lutego przynosi za to obietnicę wiosny. Przy pomyślnej pogodzie, zakwitają już leszczyny. Powoli zaczyna budzić się życie.


Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich. Europa inwestująca w obszary wiejskie. Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach osi 4 Leader. Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Projekt zrealizowany przez Stowarzyszenie Metamorphosis. Instytucja zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-13 Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi