Pole kwitnącego lnu

8 lipca 2015

Na Podlasiu len był zawsze bardzo ważną rośliną, która żywiła i ubierała. Z nasion lnu robiono tradycyjny olej lniany, dawniej bardzo ważny składnik lokalnej diety. Z kolei łodygi lnu dostarczały cennego włókna.

Po mozolnej obróbce lnu, powstawała nić, z której tkano najrozmaitsze materiały, np. delikatne na koszule, grubsze na spódnice, pościel, te o wzorzystej fakturze na obrusy i ręczniki. Ciekawe jest to, że ta niegdyś tak powszechna roślina zupełnie zniknęła z wiejskiego krajobrazu. Zostały tylko  wspomnienia niezwykłego błękitu drobnych kwiatów lnu. Dlatego z dużym entuzjazmem przyjęliśmy wiadomość, że koło Korolowej Chaty jej właściciel zasiał w tym roku len. Jesteśmy mu też wdzięczni za serię pięknych zdjęć kwitnącego łanu lnu.

 

Kwitnący_len_Korolowa_chata_Nowoberezowo

 

Kwitnący_len_Podlasie_1

 

Kwitnący_len_Podlasie_2

 

Kwitnący_len_Podlasie_3

 

Kwitnący_len_Podlasie_4

 


Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich. Europa inwestująca w obszary wiejskie. Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach osi 4 Leader. Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Projekt zrealizowany przez Stowarzyszenie Metamorphosis. Instytucja zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-13 Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi