Białowieża i okolice

 

Białowieża jest miejscowością położoną w sercu Puszczy Białowieskiej. W związku z tym, iż puszcza jest rozdzielona na część polską i białoruską, Białowieża leży blisko granicy i jest jedną z najdalej na wschód wysuniętych miejscowości Polski. Prowadzi do niej właściwie jedna  droga, którą na całej długości od Hajnówki, tj. przez 17 km, otacza rezerwat krajobrazowy im. Władysława Szaffera.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Białowieża zasługuje na uwagę z kilku względów. Przez wieki była traktowana w szczególny sposób. To właśnie tu znajdowało się jedno z najważniejszych w Środkowo-Wschodniej Europie miejsc, z którego na polowania wyruszali książęta, królowie i carowie. Pozostałości carskich budynków i obelisk z czasów króla Augusta III, są świadectwem tych zamierzchłych czasów i dodają Białowieży szczególnego charakteru.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Ponadto Białowieżę wyróżnia mozaika religii i kultur. Do dziś idąc ulicą Białowieży, można usłyszeć jej mieszkańców mówiących w dialekcie języka białoruskiego. Każdy może też być jednym z gości popularnych tu festiwali i występów muzyczno-folklorystycznych takich jak czerwcowa Kupała (święto Nocy Świętojańskiej) czy letnie Peretocze (muzyka mniejszości narodowych). Wreszcie współistniejące tu wyznania katolickie i prawosławne ze swoją obrzędowością, przyczyniają się do jeszcze większego zróżnicowania kulturowego Białowieży.

Białowieża3

Po trzecie Białowieża to idealne miejsce dla miłośników przyrody. Przyciąga nie tylko turystów, ale i naukowców z całego świata. Park Narodowy, najcenniejszy przyrodniczo fragment puszczy, jest oddalony od centrum miejscowości o jakieś 15 minut drogi piechotą. (Ponieważ podlega on ścisłej ochronie, można go zwiedzać tylko z przewodnikiem.) W samej Białowieży znajduje się Park Pałacowy. Dawniej otaczał on pałac carski, który niestety nie przetrwał do naszych czasów. Park w stylu angielskim, ze swoją mieszanką historii i przyrody, jest wspaniałym miejscem na spacery. W parku mieści się nowoczesne Muzeum Przyrodnicze z ciekawą wystawą poświęconą puszczy oraz siedziba Białowieskiego Parku Narodowego.

DSC_7894

Białowieża oferuje wiele kwater agroturystycznych, parę hoteli, restauracji i kawiarni. Działa tu kilka sklepów, apteka i ośrodek zdrowia. Przy jednym z hoteli znajduje się bankomat, a przy szosie z Hajnówki – stacja benzynowa. Są tu też wypożyczalnie rowerów i sprzętu zimowego. Jedną z miejscowych atrakcji są leśne przejażdżki dorożką, a zimą – kuligi. Mają tu też miejsce liczne wykłady, warsztaty i wystawy poświęcone dzikiej przyrodzie.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

Budy, Teremiski, Pogorzelce

To wsie położone przy jednej z dróg z Hajnówki do Białowieży (nie przy głównej szosie). Wszystkie trzy leżą na rozległych leśnych polanach, rozciąga się więc z nich piękny widok.

DSC_7874

Wszystkie trzy wsie mają też podobną historię. Po raz pierwszy znalazły się na mapach z XVIII wieku. Zamieszkiwała je ludność sprowadzona z Mazowsza specjalnie do prac w lesie. Wytwarzano tu węgiel drzewny, smołę i potaż. W czasie I Wojny Światowej wszyscy mieszkańcy wyruszyli w „bieżenstwo”, uciekając przed wojenną pożogą w głąb Rosji. Po powrocie musieli odbudować spalone domostwa. W czasie II Wojny Światowej, wsie zostały spacyfikowane przez Niemców i spalone, a miejscowi ludzie wysiedleni poza obszar Puszczy. Po wojnie mieszkańcy powrócili, żeby ponownie odbudować swoje domy.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

We wsiach znajduje się wiele kwater agroturystycznych. W Budach utworzono niewielki skansen. W Teremiskach funkcjonuje Uniwersytet Powszechny im. Jana Józefa Lipskiego i Teatr w Stodole u Kasi i Pawła Winiarskich. Są to miejsca niezwykle ciekawych wydarzeń artystycznych. W Pogorzelcach otwarta została galeria Kresy. Ściana lasu za doliną rzeki Narewki na trasie Pogorzelce –Białowieża to już Białowieski Park Narodowy.

Wszystkie te wsie dają możliwość ciekawych obserwacji przyrodniczych. Widok żubra pasącego się nieopodal drogi nie należy tu do rzadkości.

Powiązane strony:


Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich. Europa inwestująca w obszary wiejskie. Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach osi 4 Leader. Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Projekt zrealizowany przez Stowarzyszenie Metamorphosis. Instytucja zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-13 Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi