Narewka, Siemianówka i okolice

 

Narewka to miejsce, gdzie życie jakby zwalnia tempo. Spokojne ulice, a przy nich wciąż jeszcze liczne drewniane domy, bliskość przyrody i serdeczni ludzie – wszystko to tworzy szczególną atmosferę. Ważną rolę w miejscowym krajobrazie i świadomości odgrywa rzeka Narewka. We wsi znajduje się kąpielisko, można też wypożyczyć kajaki i wybrać się na spływ malowniczą i dziką doliną rzeki.

 

Warto wspomnieć o historii Narewki. Wieś rozrosła się wokół założonego tu w XVII wieku zakładu wytapiającego żelazo z rudy darniowej. W 1777 król Stanisław August ufundował tu kościół. Niestety nie przetrwał on do naszych czasów, a zastąpił go nowy o dość nowoczesnej architekturze. W 1794 wybudowano cerkiew. Istniejąca tu dziś cerkiew pw. Św. Mikołaja została wzniesiona w  1864 roku. Po rozbiorach Narewka znalazła się z zaborze rosyjskim. Na początku XIX wieku Rosjanie nadali jej prawa miejskie. Powstała huta szkła. Istniała tu też synagoga, a Żydzi stanowili ponad połowę mieszkańców. W sierpniu 1941 w lesie obok sąsiedniej Zabłotczyzny około 300 miejscowych  Żydów zostało zamordowanych przez niemieckich żołnierzy. Na tym miejscu jest teraz mogiła. Za Narewką, nieopodal drogi na Olchówkę, na niewielkim zalesionym pagórku znajduje się kirkut. Ten XIX-wieczny cmentarz żydowski z macewami wypełnionymi hebrajskimi literami jest najlepiej zachowanym kirkutem w okolicy. Stał się jakby dowodem istnienia kultury, która zniknęła z lokalnego krajobrazu.

Narewka i okolice świetnie nadają się dla miłośników kolarstwa. Piękne widoki, sąsiedztwo lasu i bliskość Zbiornika Siemianówka gwarantują wspaniałe wrażenia.

Warto wiedzieć, że w Narewce działa ośrodek zdrowia, apteka, kilka sklepów i dworzec autobusowy (przy rzece). Są tu też restauracje, hotele i kwatery agroturystyczne.

 

Gruszki

Jest to niewielka wieś, w której mieści się siedziba Nadleśnictwa Browsk. Nieopodal budynków nadleśnictwa znajduje się wieża widokowa z panoramą doliny rzeki Narewki. Również za wsią rozciąga się niezwykle malowniczy widok na tę dolinę. Nad rzeką można zobaczyć nory wykopane przez bobry i popodgryzane przez nie drzewa, czasem, mając szczęście – zimorodka, a na łąkach -żubry.

Guszczewina i Olchówka

Wsie zachowały tradycyjny układ zabudowy. Otoczone malowniczymi łąkami ze ścianą lasu w tle, są typowym przykładem tutejszych miejscowości. Zimą koło Olchówki często można zobaczyć żubry, zbierające się wokół stogów siana.

Babia Góra, Pasieki, Siemieniakowszczyzna

Wsie położone trochę na uboczu, jakby ukryte dla wtajemniczonych. Wokół rozciągają się niezwykle malownicze widoki łąk i lasu (koło Babiej Góry widok na rezerwat Siemianówka).Można tu kupić miód; zwolnić tempa i chłonąć krajobrazy. Niedaleko znajduje się Zbiornik Siemianówka i wieża widokowa.

Lewkowo

Stara wieś nad rzeką Narewką. Już w XVII wieku na pewno stała tu cerkiew, o czym donoszą źródła pisane. Obecna świątynia została zbudowana w XVIII wieku. We wsi funkcjonuje Zakład Ceramiki Budowlanej. Prężnie działa też zespół folklorystyczny. Za wsią rozciąga się ładny widok na rzekę. W czasie wiosennych rozlewisk, można tu zobaczyć sporo ptaków.

Masiewo

Wieś „na końcu świata” – ostatnia miejscowość przed granicą Parku Narodowego i granicą państwa. Wieś istnieje już od XVII wieku. Dawniej produkowano tu potaż, a wieś była większa niż dziś. Zawiechury historyczne, wojenne spowodowały, że wieś była zniszczona a część mieszkańców wysiedlona. Co ciekawe, dawna cerkiew parafialna i cmentarz, na którym chowano mieszkańców Masiewa pozostały po drugiej stronie granicy – na Białorusi. Za to za wsią, w Puszczy przetrwał do dziś niewielki stary cmentarz ewangelicki – pozostałość po osadnikach niemieckich z XIX wieku.

Siemianówka

To duża wieś położona bezpośrednio nad Zbiornikiem Siemianówka. Do II Wojny Światowej wieś nazywano Siemionówką. Założona została na początku XVII wieku w dobrach kniaziów Massalskich, na terenie w widłach rzek Narewki i Narwi. We wsi znajduje się zabytkowa, XVIII-wieczna cerkiew murowana pw. Św. Jerzego.

 Widoczne za wsią wały są wałami brzegowymi Zbiornika Siemianówka, powstałego w latach 1977-1990 na rzece Narwi w górnym jej biegu. Zbiornik należy do największych w Polsce. Jest mekką wędkarzy, ornitologów i szukających odpoczynku na łonie przyrody. Od 2002 odbywa się tu corocznie Akcja Siemianówka, podczas której obrączkuje się ptaki. Obóz ornitologiczny rozbijany jest w północnej części zbiornika, od strony wsi Cisówka. W obrączkowaniu ptaków biorą udział ornitolodzy z całej Polski.

przystań

Słobódka

Wieś znajduje się w niewielkiej odległości od Zbiornika Siemianówka, trochę na uboczu. To jedna z tych miejscowości, w których „kończą się drogi”, a to ze względu na rzekę Narew płynącą tuż za zabudowaniami. Stanowi ona naturalną granicę wsi i przylegających do niej łąk. Niewątpliwie nadaje jej też uroku. Za wsią ciągną się też jałowcowiska na niewielkich wydmach.


Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich. Europa inwestująca w obszary wiejskie. Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach osi 4 Leader. Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Projekt zrealizowany przez Stowarzyszenie Metamorphosis. Instytucja zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-13 Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi