Sezon na grzyby

7 września 2014

Sezon na grzyby w pełni!

Wiele osób nie może się doczekać tej pory roku i gdy tylko pojawiają się pierwsze grzyby, od razu ruszają do lasu. Rzeczywiście, zbieranie grzybów, które czasami przypomina zabawę w chowanego z przyrodą, może okazać się bardzo wciągające i relaksujące, tym bardziej że las we wrześniu jest naprawdę piękny.

 grzyb z puszczy

 

Grzyby mają wielu amatorów i jest mnóstwo sposobów na ich przyrządzenie. Mogą być marynowane w occie, smażone z cebulą i w jajecznicy, dodawane do sosów i zup, solone, mrożone i suszone na zimę do pierogów i wigilijnego barszczu. Każdy grzybiarz ma swoje ulubione gatunki grzybów. Szczególnie cenione są oczywiście borowiki, ale też kurki, podgrzybki, koźlaki, rydze czy maślaki. Niektórzy przepadają za smażonym w panierce kapeluszem kani. Jeszcze inni uwielbiają pieczarki rosnące dziko, i niezbyt licznie, na pastwiskach w pobliżu Puszczy. Kiedy zrobi się chłodniej, wiele osób wciąż jeszcze będzie odwiedzać las w poszukiwaniu opieniek, a w czasie pierwszych przymrozków – zielonek, bo przecież chodzi nie tyle o wartości odżywcze, co o unikalny grzybowy aromat.

 

grzyby w słoikach

 

Gdzie zbierać grzyby? Można je zbierać na terenie całej Puszczy, oprócz Parku Narodowego (wyjątkiem jest tu Obręb Ochronny Hwoźna) i rezerwatów. Bogate w grzyby jadalne są przede wszystkim młodsze drzewostany z sosną, świerkiem, brzozą i dębem, a to dlatego, że istnieje wzajemna zależność między niektórymi gatunkami drzew i grzybów, tzw. mikoryza. Oczywiście w starych lasach też znajdziemy grzyby, które kryją się najczęściej w mchu lub pod warstwą liści czy igieł. Po opieńki wybierzemy się przede wszystkim do lasów liściastych, gdzie rosną na pniach ściętych drzew. Czasem, jeśli uda się trafić w odpowiednie miejsce, można zebrać ich całe kosze.

Warto tu dodać, że lasy wokół Puszczy są zazwyczaj bardzo zasobne w grzyby i miejscowi chętnie wybierają się do nich na grzybobranie, zwłaszcza że są one łatwo dostępne.

 

grzyby w koszyku

 

Wybierając się na grzybobranie, trzeba pamiętać, żeby zbierać tylko te grzyby, które znamy i których jesteśmy pewni. Należy też wiedzieć, że niektóre grzyby jadalne i trujące są do siebie bardzo podobne.

 

Grzyby to przysmak nie tylko ludzi, ale i wielu zwierząt, np. dzików, saren, jeleni czy ślimaków. Oprócz tych jadalnych w Puszczy występuje bardzo wiele grzybów niejadalnych i trujących. Często zaskakują one swoimi kolorami, zapachami i niezwykłymi kształtami i odsłaniają jeszcze jeden aspekt leśnego piękna.


Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich. Europa inwestująca w obszary wiejskie. Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach osi 4 Leader. Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Projekt zrealizowany przez Stowarzyszenie Metamorphosis. Instytucja zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-13 Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi