W poszukiwaniu żubrów

19 grudnia 2015

Bezśnieżna zima często kojarzy się z szarością – szara pogoda, szary krajobraz, krótkie dni. A do tego cisza. Ptaki odleciały, owady gdzieś się poukrywały. Nic tylko wyczekiwać pierwszego śniegu. Mogłoby się wydawać, że to najgorszy czas w roku na wyprawy do Puszczy. Przewrotnie, właśnie teraz zaczyna się najlepsza pora na spotkania z najsłynniejszym mieszkańcem Puszczy – z żubrem.

 

żubr w lesie 1

 

Latem żubry są ostrożniejsze i trzymają się głównie leśnych zarośli w sobie tylko znanych zakątkach Puszczy Białowieskiej.  Mają tam pod dostatkiem pożywienia – różnych leśnych ziół i traw. Tam też przychodzą na świat młode. O tej porze roku zdecydowanie trudniej spotkać je na małych śródleśnych łączkach i polanach w pobliżu ich miejsc bytowania.

Jesienią zachowania żubrów ulegają zmianie. Zwierzęta stają się mniej ostrożne i w poszukiwaniu pokarmu wychodzą z Puszczy w pobliże zabudowań. Można je wtedy zobaczyć w rozmaitych miejscach – na łąkach przy stogach siana, przy brogach i paśnikach, na polach obsianych zbożem, nawet w sadach, gdzie szukają pozostawionych owoców, a także w tam, gdzie myśliwi nęcą zwierzynę i gdzie wykładane są lizawki.

 

żubr w lesie

 

Na zimę żubry łączą się zazwyczaj w stada, czasami bardzo duże. Największe stado, jakie udało się nam zaobserwować liczyło około 80 – 90 osobników. Takie spotkania należą do ciekawych, ponieważ dają możliwość podglądania dorosłych z młodymi, a więc całych żubrzych rodzin. Warto wspomnieć, że stado żubrów może się trzymać jednego miejsca przez dłuższy czas, nawet do kilku tygodni, szczególnie jeśli jest tam wyłożone siano.

 

żubr w Gruszkach

 

Właśnie dlatego, że obserwowanie żubrów jest w okresie zimowym łatwiejsze,  proponujemy skorzystać z okazji i wybrać się w teren. Warto zajrzeć do naszej zakładki z paśnikami. Wiele z tych miejsc znajduje się stosunkowo niedaleko od dróg, przez co łatwo możemy podglądać zwierzęta bez jednoczesnego ich niepokojenia. Czasami możemy też spotkać żubry w lesie,  tam gdzie wykładane jest siano. W takich sytuacjach pamiętajmy jednak o zachowaniu dystansu – zarówno dla własnego bezpieczeństwa, jak i po to, żeby nie stresować zwierząt i tym samym obserwować ich naturalne zachowania.

Życzymy niezapomnianych spotkań z tymi pięknymi zwierzętami. 


Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich. Europa inwestująca w obszary wiejskie. Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach osi 4 Leader. Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Projekt zrealizowany przez Stowarzyszenie Metamorphosis. Instytucja zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-13 Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi