Musisz…

 

 1  MUSISZ ZOBACZYĆ

 

BIAŁOWIESKI PARK NARODOWY

Najbardziej wyjątkowym miejscem w Puszczy jest obszar chroniony ścisłej Białowieskiego Parku Narodowego. Jest to jeden z najcenniejszych przyrodniczo zakątków Europy i jednocześnie najstarszy Park Narodowy w Polsce chroniony nieprzerwanie od ponad 80 lat i to w taki sposób, że człowiek nie może zmienić tam dosłownie nic ! Jest na tyle cenny, że wejść tam można jedynie pod opieką licencjonowanego przewodnika. Dlatego aby na własne oczy przekonać się o pięknie prawdziwej Puszczy i wyobrazić sobie jak kiedyś wyglądały lasy Europy – jest to miejsce, które trzeba zobaczyć.

DZIKIE PUSZCZAŃSKIE ZWIERZĘTA W TYM ŻUBRA

Puszczańskie zwierzęta zwykle nie brodzą po ulicach miast i wsi jak w serialu „Przystanek Alaska” ale dla cierpliwego i odrobinę szczęśliwego wielbiciela przyrody na pewno się pokażą. Najlepiej gdy trafi się na króla Puszczy – żubra, który jest coraz liczniejszy i ufniejszy do ludzi. Często pojawia się na przypuszczańskich polanach zimą lub wczesną wiosną. Możesz też zamówić wyprawę z miejscowymi przyrodnikami na tropienie zwierząt w szczególności ptaków. A jeżeli jesteś z dziećmi lub na krótko w Puszczy – wybierz się do Rezerwatu Pokazowego Żubrów Białowieskiego Parku Narodowego.

 2  MUSISZ BYĆ

 

NA SZLAKACH ROWEROWYCH PO OBU STRONACH GRANICY

Puszcza to miejsce wprost wymarzone dla rowerzystów – przystępne nizinne drogi z ograniczonym ruchem samochodów, zdrowe, świeże powietrze i wiele miejsc do zwiedzania oraz wypoczywania. Do tego naprawdę duży wybór szlaków rowerowych w tym możliwość skorzystania z doskonale oznakowanego i zorganizowanego szlaku Geen Velo prowadzącego przez całą Polskę Wschodnią. Wisienką na torcie jest rowerowe przejście graniczne z Białorusią ze specjalnym ruchem bezwizowym dla turystów.

NA NIEPOWTARZALNYCH WYDARZENIACH KULTURALNYCH

Region Puszczy Białowieskiej jest miejscem różnorodnym kulturowo oraz religijnie, jest pomostem na styku kultur wschodu i zachodu, jest też miejscem gdzie szczególnie pielęgnuje się kulturę ludową – to bogactwo owocuje niepowtarzalnymi wydarzeniami kulturalnymi.

– Noc Kupały

Tutejszy prastary zwyczaj obchodzenia Nocy Świętojańskiej tj. letniego przesilenia, nazywany jest Nocą Kupały. Wywodzi się ze słowiańskich tradycji ludowych tak więc nie może zabraknąć ognisk, dziewcząt ubranych w ludowe stroje puszczających wianki na wodzie (oraz śmiałków próbujących je wyłowić), dobrego jedzenia i całonocnej zabawy z muzyką na żywo. Według przekazów w taką noc wszystko może się wydarzyć… Noc Kupały jest organizowana w kilku różnych terminach i miejscowościach od końca czerwca do połowy lipca.

– Festiwal Muzyka Cerkiewna

Jednym z najpiękniejszych wyrazów duchowości człowieka jest zdaniem wielu – śpiew chóralny. W cerkwiach prawosławnych jakich dużo znajdziemy w Regionie Puszczy Białowieskiej śpiew chóru zajmuje podstawowe miejsce i wiążą się z nim bogate tradycje oraz ogromna ilość utworów zaczynając od średniowiecznych wykonań a na współczesnych kompozytorach kończąc. Rokrocznie jeden z majowych tygodni w Hajnówce, zarezerwowany jest dla chórzystów i melomanów przyjeżdżających z różnych zakątków świata do niepowtarzalnej cerkwi Św. Trójcy na Międzynarodowy Festiwal Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej.

– Festiwal Wielu Kultur i Narodów „Z Wiejskiego Podwórza”

W miejscowości Czeremcha niedaleko Puszczy Białowieskiej znaleźli się ludzie, których pasja do muzyki ludowej (zespół Czeremszyna) przerodziła się w organizację największego w Polsce festiwalu muzyki folk – „Z Wiejskiego Podwórza”. Jeden z lipcowych tygodni jest świętem wielbicieli tego gatunku muzyki, kiedy przyjeżdżają najlepsi wykonawcy z całej Europy ale jest też miejscem dla każdego, kto ceni ludowość i związane z nią tradycje, dlatego organizowane są tu jarmarki oraz warsztaty regionalnej kuchni, tańca, śpiewu czy rękodzieła.

Aktualne terminy i informacje nt. w/w wydarzeń oraz innych ciekawych imprez kulturalnych, sportowych i przyrodniczych znajdziesz w naszej zakładce Kalendarz Imprez

 

 3  MUSISZ SPRÓBOWAĆ

 

REGIONALNEJ KUCHNI I JEJ PRZEPISÓW

Tak jak w przypadku kultury tak i w tutejszych garnkach przeplatają się różne tradycje kulinarne czerpiące z kuchni ludowych, dworsko-szlacheckich, kultury polskiej i nardów wschodnieuropejskich. Ważne, że zachowane tradycje są teraz doceniane i odradzane przez miejscowych restauratorów oraz wiejskie gospodynie przyjmujące turystów. Docenić też trzeba wykorzystanie miejscowych ekologicznych produktów oraz niepowtarzalny smak owoców lasu z których przecież sami możemy stworzyć najlepszą potrawę, do czego gorąco zachęcamy.

ZOSTAĆ „ODKRYWCZYM MYŚLIWYM

Zachwycając się otaczającą nas przyrodą Regonu Puszczy Białowieskiej oraz inspirując się jej różnorodnością, możemy a nawet powinniśmy wybrać się na „polowanie” z obiektywem aparatu. Nie sprzęt jest tu najważniejszy ale umiejętność bliższego spojrzenia na piękno przyrody. Na takich bezkrwawych łowach będziemy się przede wszystkim czuli odkrywcami, nauczymy się poznawać bogactwo Puszczy nawet w najmniejszych jej formach życia. A zdjęcia, z których będziecie szczególnie dumni możecie przysłać do nas – opublikujemy je aby zachęcić innych.

 

 4  MUSISZ POCZUĆ – różnicę jaką daje Ci …

 

BLISKOŚĆ NIESKAŻONEJ NATURY

Jednym z największych problemów współczesnego człowieka jest oddalenie się od świata przyrody. Badania naukowców dowodzą, że z tego powodu powstaje w nas wiele niebezpiecznych zjawisk – zmiany natury psychicznej, zwiększona podatność na groźne choroby. Warto więc wykorzystać okazję jaką mamy w Puszczy Białowieskiej aby jak najdłużej obcować z nieskażoną przyrodą, np. wybierając się na spacer, podczas którego skorzystamy z dobrodziejstw forest breathing (dosł. oddychania lasem).

ŻYCIE W RYTMIE „SLOW” PRZYPUSZCZAŃSKIEJ WSI

Naszemu życiu od zawsze towarzyszyły rośliny i zwierzęta, cykle pór roku wyznaczały rytm życia, do tego większość czasu spędzaliśmy w towarzystwie rodziny i przyjaciół „zza płota”. Współczesne osiągnięcia techniki, stres, ciągłe podróże, miejski zgiełk burzą naturalną równowagę, sprawiają, że miewamy chwile przygnębienia i przemęczenia, czujemy się samotni. W takim przypadku niezbędna jest zmiana – regeneracja sił oraz dobrze rozumiany wypoczynek. Polecamy więc „spowolnienie” tempa życia i dostosowanie go do rytmu „slow” podlaskiej wsi. Efekty takiej zmiany niejednego już zaskoczyły !


Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich. Europa inwestująca w obszary wiejskie. Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach osi 4 Leader. Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Projekt zrealizowany przez Stowarzyszenie Metamorphosis. Instytucja zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-13 Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi